den 18 mars

Interpellation 2003/04:371 av Anne-Marie Ekström (fp) till finansminister Bosse Ringholm om utredning om idrottens skattesituation

En idrottsförening eller annan allmännyttig ideell förening ska ägna sig åt den verksamhet som är syftet med föreningen. Det vill säga en tennisklubb ska ägna sig åt tennisspel. Tyvärr läggs i dag alltmer tid inom föreningarna på att hålla reda på olika skatteregler.

För att få en uppfattning om hur skattereglerna i dag ser ut och även komma med förslag till förändringar gjorde Riksidrottsförbundet en egen utredning om idrottens olika skatter, vilken presenterades under 2003.

Riksidrottsförbundet konstaterar i utredningen att reglerna är komplicerade och oklara men också att det är viktigt att reglerna ska tillämpas lika för alla. För att få ett tydligt och klart regelverk har Riksidrottsförbundet gjort en framställan till regeringen om att en statlig utredning ska tillsättas. Statsrådet Mona Sahlin lovade vid Riksidrottsförbundets årsstämma 2003 att en översyn skulle göras av idrottens skattesituation. På en skriftlig fråga om vad som händer med utredningen svarade finansministern att det för närvarande pågår en dialog med Riksidrottsförbundet.

Idrottsminister Mona Sahlin har också sagt vid riksdagens frågestund den 19 februari 2004 att regeringen ska ta ett samlat grepp över idrottens skatter. Vid kontakt med Riksidrottsförbundet svarar de att de väntar på besked från Finansdepartementet.

Många är engagerade i idrottsrörelsen och intresserade av vad som händer. Det är därför angeläget att den utredning som kommer till stånd blir en parlamentarisk utredning så att alla partier får insyn i vad som händer. Även övriga allmännyttiga ideella föreningar får alltmer komplicerade skatteregler varför det vore önskvärt att utredningen utvidgas även till att omfatta allmännyttiga föreningar i allmänhet.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga finansministern följande:

1. Avser finansministern att inom en snar framtid tillsätta en utredning för att utreda idrottens skatter?

2. Avser finansministern se till att en sådan utredning blir parlamentarisk?

3. Avser finansministern se till att en sådan utredning utvidgas till att omfatta alla allmännyttiga ideella föreningar?