Motion till riksdagen
2003/04:L213
av Johan Linander (c)

Promillegränser till sjöss


Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samma promillegränser för sjötrafik som för vägtrafik.

  2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en ändring i lagen om alkoholutandningsprov så att rutinmässiga alkoholtester tillåts även i sjötrafik.

Motivering

Redan i april 2001 redovisade Sjöfylleriutredningen sitt uppdrag i betänkandet (SOU 2001:30) Sjöfylleri. I betänkandet föreslås att en promillegräns för enkelt sjöfylleri ska införas. Trots att det gått mer än 2,5 år sedan betänkandet redovisades så har regeringen inte ens aviserat någon proposition i frågan.

Dagens regler innebär att endast den som kört båt på ett oaktsamt sätt kan dömas för sjöfylleri. Det är alltså lagligt att framföra en båt berusad så länge som båten inte körs på ett oaktsamt sätt. Dessa regler är totalt verkningslösa i preventivt syfte. Den berusade person som tänker ta båten trots alkoholintaget har sällan eller aldrig en tanke på att någonting ska hända under båtfärden. Alkoholen gör tyvärr att många känner sig odödliga. Det är precis tvärtom, övermodet kan göra båten till en dödsfälla. Det behövs en fast promillegräns för när det är tillåtet och när det inte är tillåtet att framföra en båt. Det finns ingen anledning att fastställa promillegränsen för sjöfylleri annorlunda än gränsen för rattfylleri.

Lagen om alkoholutandningsprov tillåter inte rutinmässiga tester i sjötrafik på samma sätt som polisen kan kräva utandningsprov i vägtrafik med motordrivet fordon. För sjötrafikens del gäller att prov endast får tas när skälig misstanke om brott som kan medföra fängelse föreligger samt att provet ska ha betydelse för utredningen om brottet. Reglerna för utandningsprov i sjötrafik bör likställas med vägtrafiken för att vi ska kunna få en effektivare kontroll av sjöfylleriet.

Stockholm den 25 september 2003

Johan Linander (c)