Motion till riksdagen
2003/04:K217
av Marietta de Pourbaix-Lundin (m)

Register över personer som har djurförbud


Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att skyndsamt lägga förslag om ett register över personer som har djurförbud.

Motivering

I massmedier har vi kunnat läsa om problemet med långa handläggningstider innan ett eventuellt djurförbud kommer till stånd och att det är omöjligt för en myndighet att få information om personer med djurförbud när den skall ge tillstånd för olika verksamheter. Det behövs ett centralt register som berörda myndigheter kan komma åt över de personer som har djurförbud. Det kan inte få vara så att en djurägare med djurförbud kan få tillstånd att ha djur på grund av att myndigheterna inte har ett samarbete. En översyn av sekretesslagstiftning och personuppgiftslagstiftning krävs för detta.

Djurskyddslagens 16 § har ändrats och ett större antal djurhållare behöver nu tillstånd för sin verksamhet. För att tillsynen över djurhållningen skall underlättas och kunna skötas på ett acceptabelt sätt behöver varje tillstånd ha ett registreringsnummer och finnas med i en central förteckning. Regeringen bör skyndsamt vidta erforderliga åtgärder för att de som har djurförbud inte får tillstånd att ha djur. Det behövs ett centralt register över dem som har djurförbud. Registret skall kunna användas när tillstånd till att inneha djur söks.

Stockholm den 22 september 2003

Marietta de Pourbaix-Lundin (m)