den 17 september
Svar på fråga 2002/03:1348 om Migrationsverkets rutiner
Tf. utrikesminister Jan O Karlsson
Anne-Marie Ekström har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser att vidta för att asylsökande ska få möjlighet att arbeta under hela asyltiden och för att information från Migrationsverket tydliggörs i framtiden.
I utlänningsförordningen (1989:547) föreskrivs att Migrationsverket får besluta att undanta en asylsökande från skyldighet att inneha ett arbetstillstånd, så kallat AT-UND, i de fall då Migrationsverket bedömer att det kan dröja mer än fyra månader att meddela beslut i tillståndsfrågan. Undantaget gäller fram till dess att lagakraftvunnet beslut föreligger i ärendet.
Jag anser att det är viktigt att de asylsökande som kan få vänta på beslut i sitt ärende under en längre tid har möjlighet att arbeta. En meningsfull sysselsättning och i förekommande fall tillträde till arbetsmarknaden under tiden asylansökan prövas förbereder den enskilde utlänningen för integration i det svenska samhället om ett uppehållstillstånd beviljas. Det kan också vara till gagn för den enskilde vid ett återvändande till hemlandet eller ett annat land.
Regeringen har i propositionen Arbetsmarknadspolitiken förstärks (prop. 2002/03:33), som överlämnades till riksdagen i våras, gjort bedömningen att det behövs förbättrad information från berörda myndigheters sida om de möjligheter att arbeta som finns för asylsökande. Vad jag erfarit från Migrationsverket så har verket sedan den 26 juni 2003 infört beviset om AT-UND direkt på den handling, så kallat LMA-kort, som verket utfärdar åt den asylsökande. Enligt verkets rutiner utfärdas regelmässigt AT-UND i de fall Migrationsverket bedömer att dess beslut i ärendet inte kommer att kunna fattas inom fyra månader från ansökan.