Svar på fråga 2002/03:1232 om flyktingar från Liberia
Statsrådet Jan O Karlsson
Birgitta Ohlsson har frågat mig om jag avser att införa ett avvisningsstopp för asylsökande från Liberia med anledning av den senaste tidens våldsutveckling i landet.
Jag ser mycket allvarligt på den kraftiga försämringen av den humanitära situationen i Liberia som skett under senare tid. Sverige är genom kabinettssekreterare Hans Dahlgren, som är EU-ordförandeskapets specielle representant för Liberia, Sierra Leone och Guinea, högst involverat i att finna en lösning på konflikten. Sverige och EU har aktivt stött den västafrikanska samarbetsorganisationen Ecowas medlingsansträngningar och den 7 augusti 2003 beslutade regeringen att bidraga med 10 miljoner kronor till Ecowas fredsbevarande styrka i Liberia.
Som statsråd kan jag inte ta initiativ till att ändra praxis i utlänningsärenden om inte utlänningsmyndigheterna med stöd av utlänningslagen överlämnar enskilda ärenden till regeringen för avgörande.
Migrationsverket och Utlänningsnämnden gör alltid en prövning av asylskälen och hotbilden i varje enskilt fall, oavsett vilket land den sökande kommer ifrån. Enligt vad Migrationsverket och Utlänningsnämnden uppger, fattas med anledning av svårigheterna att överblicka den politiska och militära lägesutvecklingen, för närvarande inte några beslut om avvisning till Liberia.