den 23 maj

Fråga 2002/03:984 av Lennart Klockare (s) till statsrådet Ulrica Messing om framsynt regionalpolitik

Enligt en rapport som Länsstyrelsen i Norrbotten nyligen publicerat ser framtiden ljus ut för Norrbotten. Fram till år 2015 räknar man med en befolkningstillväxt med 3 000 personer och antalet arbetstillfällen beräknas öka med 7 000. För att detta ska kunna bli verklighet måste man ta tag i länets utvecklingsmöjligheter. Om inte det sker, beräknas befolkningen i stället minska med 14 000 personer.

De åtgärder som enligt länsstyrelsen är en förutsättning för en tillväxt är kraftfulla statliga insatser, framför allt i fråga om kommunalt utjämningssystem och pålitliga flygförbindelser.

Jag vill fråga statsrådet Ulrica Messing vilka åtgärder hon är beredd att vidta för att det positiva framtidsscenariot ska bli verklighet i Norrbotten.