den 28 mars

Fråga 2002/03:736 av Torsten Lindström (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om musikinstrumentmakarutbildning

För närvarande saknas i Sverige utbildning för musikinstrumentmakare. Det finns musikinstrumentmakarutbildningar på några platser men för ett flertal musikinstrument saknas utbildning. Det innebär att de som önskar bedriva sådana studier hänvisas till i huvudsak utländska utbildningar.

Nu finns förslag att förlägga en ny musikinstrumenthögskola i Katrineholm. Skolan skulle bli ett naturligt mötes- och kunskapscentrum i nära sambarbete med både svenska lärosäten och utländska mästare. Utbildningen skulle kunna leda fram till gesällbrev eller mästarbrev. Idén stämmer väl med den kristdemokratiska tanken om yrkeshögskolor.

Behovet av musikinstrumentmakare är stora. Medelåldern bland dagens yrkesverksamma är hög.

Med anledning av det ovan nämnda vill jag fråga utbildningsministern:

Vilka åtgärder avser utbildningsministern att vidta för att i Sverige möjliggöra musikinstrumentmakarutbildning för alla typer av musikinstrument?