Fråga 2002/03:558 av Anna Grönlund (fp) till justitieminister Thomas Bodström om tingsrätternas framtid
I Norrbottenmedierna har under den senaste tiden förekommit uppgifter om att det finns risk för att tingsrätter i Norrbotten läggs ned inom en snar framtid. Det handlar om tingsrätten i Gällivare och tingsrätten i Haparanda.
Den utredning som har utvärderat de sammanslagningar av tingsrätter som har skett under tidsperioden 1999@2002 har lett fram till att arbetet med att skapa större tingsrätter bör fortsätta. Utredningens slutsatser har medfört en oro för att de små tingsrätterna nu är utrotningshotade.
Men stora tingsrätter ökar avstånden och med det minskar rättssäkerheten. Närheten till tingsrätten är viktig. Lokalkännedomen försvinner och ideellt och lokalt arbetande vittnesstöd får det mycket svårare. Det är inte heller rimligt att medborgare tvingas resa över sextio mil för att få sin sak prövad i domstol.
Många upplever att de små tingsrätterna nu är hotade och med anledning av detta skulle jag därför vilja fråga justitieminister Thomas Bodström om han avser att verka för att fler tingsrätter slås samman samt vilka planer han har för Norrbotten.