Fråga 2002/03:431 av Ulf Sjösten (m) till justitieminister Thomas Bodström om polisen i ekonomisk kris
Människor känner sig i allt högre utsträckning otrygga i vårt land. Kommuner, organisationer och enskilda tar i ökad utsträckning på sig uppgifter som handlar om att skydda liv och egendom. Det är bra att många engagerar sig i brottsförebyggande arbete. Det nuvarande engagemanget är dock ofta av nöd tillkommet och som en följd av att rättsväsendet inte klarar sin uppgift fullt ut.
Debatten om resurserna till polisen har gått het under hösten.
Nu ser vi att många polisiära länsmyndigheter med stor skuldsättning planerar ytterligare neddragningar av verksamheten. Flera myndigheter planerar omfattande stängningar av polisstationer, vilket innebär att många kommuner inte kommer att ha någon stationär polisiär närvaro i framtiden.
Den stora myndigheten i Stockholms län behöver ytterligare resurser för att kunna anställa nyutbildade polisaspiranter.
Rapporterna om försämringar är omfattande och frekventa varför min fråga till justitieminister Thomas Bodström blir:
Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att förbättra polisens möjligheter att utföra sina arbetsuppgifter?