den 10 januari

Fråga 2002/03:382 av Helena Bargholtz (fp) till justitieminister Thomas Bodström om regeringens föreskrifter avseende registrering i Säpos övervakande verksamhet

I betänkandet från Säkerhetstjänstkommissionen anförs att föreskrifter som utfärdades av såväl Rikspolisstyrelsen som regeringen varit oklara i förhållande till de regler som finns i lag vad gäller registrering av åsikter. Enligt kommissionens bedömning har Säpo i arbetsregister i betydande omfattning noterat uppgifter i strid med gällande lag.

Kommissionen anser vidare att det även i dag finns påtaglig risk för att lagregler om registrering av åsikter överträds i samband med övervakning av personer verksamma i ytterlighetsgrupper.

Jag vill därför fråga justitieministern:

Avser ministern att, för att undanröja oklarheter, göra ändringar av regeringens utfärdade föreskrifter vad gäller åsiktsregistrering?