den 10 januari
Fråga 2002/03:381 av Helena Bargholtz (fp) till justitieminister Thomas Bodström om hanteringen av Säpos överskottsinformation
Säkerhetstjänstkommissionen gör i sin nyligen avlämnade rapport gällande att Säpo i sin övervakning använt delvis olagliga metoder vad gäller hanteringen av så kallad överskottsinformation vid telefonavlyssningar. Kommissionen har funnit att telefonavlyssning använts för att samla in material som inte har varit relevanta i de förundersökningar som föranlett avlyssningarna. Dessa uppgifter har i tusentals fall samlats på ett sätt som saknar stöd i lag. I åtskilliga fall uppges sådan överskottsinformation ha lämnats ut i samband med personalkontroll.
Med anledning av detta vill jag fråga justitieministern:
Avser ministern att vidta några åtgärder vad gäller hanteringen av det arkivmaterial som innehåller överskottsinformation som sparats och använts utan stöd i lag?