den 2 december
Fråga 2002/03:221 av Kenneth Johansson (c) till försvarsminister Leni Björklund om skogsbrandsflyget
Många människor vistas runtom i våra marker. Friluftslivet och naturen är viktiga av många skäl och allemansrätten ska vi vara rädd om. Samtidigt innebär det en stor risk att det uppstår bränder när folk är oaktsamma. Enligt uppgift uppstår ca 48 % av skogsbränderna på detta sätt.
Skogsbrandsflyget är viktigt, för att kunna ha en bra bevakning och skydda skog och natur. Larmas räddningstjänsten i sent läge blir naturligtvis räddningsinsatsen mer omfattande. Med ett tidigt larm och vägvisning till brandplatsen kan arbetsinsatsen minskas och skadorna begränsas.
Reaktionerna över Räddningsverkets beslut att lägga ned skogsbrandsbevakningen har väckt mångas reaktioner och protester. Räddningsverkets "besparing", som angetts till 3 till 7 miljoner kronor, blir sannolikt en samhällsekonomisk kostnad. I Dalarna kostade till exempel brandflyget ca 560 000 kr år 2002. Detta måste, i sitt sammanhang, ses som marginella belopp. Räddningsverket går ju in och hjälper kommuner om kostnaderna blir för höga. Då måste det väl vara bättre att lägga pengarna på förebyggande insatser i stället, som på brandflyget!
Mot bakgrund av detta vill jag fråga försvarsministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att skogsbrandsflyget ska kunna fortsätta med sin viktiga uppgift.