den 19 augusti

Fråga 2002/03:1315 av Joe Frans (s) till statsrådet Mona Sahlin om FN-dag för högtidlighållandet av kampen mot slaveriet

Förenta Nationerna har proklamerat år 2004 som det internationella året för att uppmärksamma kampen mot slaveriet och slaveriets avskaffande.

FN:s generalförsamling har också rekommenderats att anta en resolution som innebär att den 21 augusti 2004 utses som minnesdag av slaveriet, slavhandeln och dess tragiska konsekvenser.

I min roll som svensk riksdagsledamot med rötter i Ghana avser jag att inbjuda företrädare för olika invandrarorganisationer som representerar invandrare från Afrika för ett samtal kring hur denna dag kan uppmärksammas för att hedra minnet av slaveriets offer och kampen mot slaveriet. Dagen kan mycket väl användas som utgångspunkt för att uppmärksamma kampen mot dagens olika former av människohandel och slaveri. Jag vill också vidga frågan till att belysa och fira den mångfald och det tillskott till det svenska samhället som människor med rötter i andra delar av världen bidrar med i Sverige.

Min fråga till statsrådet är:

Avser statsrådet att ta initiativ till att även den svenska regeringen, i enlighet med FN:s resolution, uppmärksammar kampen mot slaveriet och slaveriets avskaffande i samband med minnesdagen den 21 augusti 2004?