Fråga 2002/03:1309 av Kalle Larsson (v) till statsrådet Mona Sahlin om stöd till integrationsprojekt inom folkbildningen
Integrationsfrågan är i dag en av de största utmaningar vi står inför. En rad program, satsningar och åtgärder pågår för att fördjupa integrationen. Men fram till nu kan man konstatera att folkrörelserna har spelat en tämligen liten roll i integrationsarbetet och integrationsdebatten. En förändring vore önskvärd, inte minst med tanke på att vi av tradition har sett att folkrörelserna kan spela en viktig roll då det gäller att fånga upp och integrera samhällsgrupper som riskerar att marginaliseras.
Ett exempel på att folkrörelser nu själva tagit initiativ i integrationsarbetet är samarbetet mellan det muslimska studieförbundet Ibn Rushd och Sensus. Dessa organisationer planerar under de närmaste fem åren studieaktiviteter för 100 000 muslimer. Sådana aktiviteter skulle kunna spela en viktig roll för öka det samhälleliga deltagandet inom en grupp som annars över lag står vid sidan av ett aktivt medborgarskap.
I normala fall får folkbildningen sitt ekonomiska stöd genom Folkbildningsrådet. Men i prioriterade frågor, såsom informationskampanjen om EMU och i satsningen mot narkotika, har regeringen givit riktade anslag till folkbildningen.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga hur statsrådet ser på tanken att stödja integrationsprojekt inom folkbildningen för att bredda och fördjupa integrationsarbetet?