den 13 augusti
Fråga 2002/03:1304 av Johan Pehrson (fp) till justitieminister Thomas Bodström om tillgång till juridisk hjälp
Samhällets juridiska hjälp vid tvister eller brott kan ges i flera former. Särskilt viktigt är möjligheten till rättshjälp och rätten till en offentlig försvarare.
Samtidigt lider Sverige en brist på humanjurister, jurister med kompetens i bland annat familjrättsfrågor. Det innebär svårigheter för medborgarna att få den hjälp man kan behöva vid till exempel familjerättsmål eller i form av ett målsägandebiträde vid brottmål.
En bidragande orsak till detta kan vara bristerna i rättshjälpen. Rättshjälpen syftar till att hjälpa den som inte kan få rättsligt bistånd på annat sätt vid en process. Vidare kan nivån på den så kallade timtaxan för offentliga försvarare och målsägandebiträden bidra till att det är svårt att få en kvalitativ advokatverksamhet helt inriktad på brottmål att bli lönsam. Lägger man sedan till de relativt sett låga nivåerna för ersättning i försäkringsbolagens rättsskydd så försvåras bilden ytterligare.
Avser justitieministern att vidta några åtgärder för att förbättra förutsättningarna för medborgarna att få tillgång till juridisk hjälp vid domstol?