den 25 juli
Fråga 2002/03:1258 av Henrik Järrel (m) till socialminister Lars Engqvist om vårdköerna
De följetongsmässiga vårdköerna får ytterligare påspädning under semestertider. Även om läget i viss mån tycks ha förbättrats inom delar av cancersjukvården kommer nu larmrapporter om oacceptabla vårdköer på sina håll runt om i landet för män med prostatacancer, den cancerform som för närvarande bedöms öka snabbast i omfattning.
Det finns länder med klart lägre skattetryck än Sverige som har en bättre eller minst lika bra offentlig sjukvård; mindre brist på kompetent personal och kortare eller inga köer.
Många av dem som arbetar inom vårdsektorn uträttar dagligen ett många gånger beundransvärt och fantastiskt arbete. Men trots att vården fortlöpande tillförs nya resurser @ och när skattemedel inte längre räcker till höjs i stället olika avgifter för vård som många menar sig redan ha betalat skatt för! @ så verkar problembilden i allt väsentligt bestå från valrörelse till valrörelse. Alltså kan inte enbart pengarna vara lösningen på vårdens problem.
Vilka åtgärder planerar socialministern föreslå regeringen att vidta för att erbjuda svenskarna mer och bättre vård för satsade skattekronor?