den 16 juni

Fråga 2002/03:1145 av Cecilia Wikström (fp) till statsrådet Morgan Johansson om statsbidrag till social verksamhet

Socialstyrelsen har nyligen i en rapport föreslagit att regeringen ska se över systemet med statsbidrag för social verksamhet, så att fler ideella rörelser ska kunna vara med och dela på de 54 miljoner kronor som Socialstyrelsen årligen delar ut för social verksamhet.

Rapporten har tillkommit på uppdrag av Socialdepartementet och syftet med den har varit att utreda hur statsbidragen faller ut i de ideella organisationer som får del av dem.

Socialstyrelsen föreslår att organisationer som i dag inte får del av statsbidragen ska kunna få det, men då krävs det att regeringen ändrar på kraven. Ett sådant exempel är Frälsningsarmén, som i dag inte uppfyller kraven eftersom dess huvudsakliga uppgift är att sprida sitt kristna budskap. Frälsningsarmén gör ett omvittnat gott arbete bland missbrukare och socialt utslagna människor, men kan alltså med gällande regler i dag inte få del av statsbidraget för social verksamhet.

Avser statsrådet Morgan Johansson att vidta åtgärder så att ett samfund eller annan idéburen organisation som bedriver en kvalitativt god verksamhet inom den sociala sektorn ges möjlighet att bli mottagare av statsbidrag?