den 13 juni

Fråga 2002/03:1139 av Tobias Krantz (fp) till utbildningsminister Thomas Östros om ett svenskt college @ yrkeshögskola @ i Jönköpings län

Sedan en tid tillbaka finns det en kvalificerad yrkesutbildning (KY) i Sverige. Men verksamheten är begränsad, den har små resurser och för en undanskymd tillvaro. Även om utvecklingen hittills har gått i rätt riktning är den nuvarande konstruktionen en halvmesyr. Det är dags att ta steget fullt ut och inrätta en svensk variant av de amerikanska college @ fack- eller yrkeshögskolor @ vid sidan av den mer strikt akademiskt inriktade högskolan. De nya fack- eller yrkeshögskolorna ska kunna erbjuda kvalificerad yrkesutbildning och, för dem som så önskar, viss förberedelse för akademiska studier. Åtskilliga utbildningar, inte minst inom det tekniska området, skulle lämpa sig för studier inom den nya yrkeshögskolans ram.

Högskolan i Jönköping är ett högre lärosäte som har en tydlig inriktning mot småföretagande och entreprenörskap. Jönköpings län är en region som är starkt präglad av sin tradition av kreativt och uppfinningsrikt företagande. De små och medelstora företagen dominerar; "Gnosjöandan" har blivit ett begrepp inte bara nationellt utan också internationellt. Jönköpings län, gärna med Gnosjöregionen som ett viktigt centrum, skulle mot den bakgrunden vara en bra placering för en av de nya yrkeshögskolor som skulle kunna skapas.

Med anledning av vad som ovan anförts vill jag fråga utbildningsministern:

Vilka åtgärder är utbildningsministern beredd att vidta i syfte att inrätta svenska college eller yrkeshögskolor?