Fråga 2002/03:1095 av Hans Backman (fp) till statsrådet Berit Andnor om kommuners efterlevnad av LSS
De fysiskt och psykiskt handikappade ska enligt lagen garanteras goda levnadsvillkor. Men många kommuner som är skyldiga att erbjuda exempelvis gruppboende eller personlig assistans följer inte lagen om stöd och service till medborgare med funktionshinder (LSS).
I ett flertal kommuner får inte de kommuninnevånare som har fått beslut om att de beviljats hjälp enligt LSS detta stöd. I Göteborg är det 183 personer som inte fått stöd. I Uppsala är det 123 personer som inte fått stöd. I Gävle är det 63 personer som inte fått stöd.
Detta är bara tre exempel av många på hur dåligt lagen om LSS följs i många av landets kommuner. Detta beror också på att vissa kommuner har dålig ekonomi och därför inte kan följa lagen.
Denna situation är ohållbar. Det är av avgörande betydelse för människor med funktionshinder att LSS fungerar och efterlevs. De som inte får sitt berättigade stöd förnekas rätten att ta makten över sina egna liv och kunna leva självständigt.
Eftersom de som är i behov av personlig assistans är en grupp människor som verkligen behöver detta stöd så vill jag fråga om statsrådet avser att vidta några åtgärder för att förbättra situationen för alla dem som är berättigade till stöd enligt LSS, men i dag inte får det.