den 5 juni

Fråga 2002/03:1065 av Yilmaz Kerimo (s) till utrikesminister Anna Lindh om försvinnade av assyrier/syrianer/kaldéer i norra Irak

Det råder en svår situation för assyrier/syrianer/kaldéer i norra Irak, ett område som står under FN-skydd. Det har kommit till min kännedom att åtta assyrier/syrianer/kaldéer saknas sedan den 15 april 2003 från byn Bartillah, nära Kirkuk. Enligt uppgift är det Barzanis styrkor som ligger bakom deras försvinnanden. Bartillah är en by där det inte bor några kurder, ändå gör kurdiska styrkor raider i området. Det är inte heller första gången sådana här illdåd äger rum.

Det är angeläget att Sverige är en drivande kraft gentemot FN och EU för att garantera att mänskliga rättigheter upprätthålls och att driva på utvecklingen för att minoritetsgrupperna i norra Irak ska få det skydd som FN:s konvention om de mänskliga rättigheterna föreskriver. Norra Irak ska vara ett område med säkerhet, trygghet och rättvisa eftersom människorna där har flytt undan Saddam Husseins regim.

Sverige är ett av de länder som ger störst bistånd till området och borde ställa krav på att demokratin utvecklas och att alla minoriteter ska kunna leva i fred sida vid sida. Det är oacceptabelt att vissa minoritetsgrupper trakasseras.

Min fråga till utrikesministern är:

Vilka åtgärder kommer utrikesministern att vidta för att få klarhet i var de försvunna personerna befinner sig för att rättvisa ska upprätthållas i norra Irak?