den 4 juni
Fråga 2002/03:1055 av Rezene Tesfazion (s) till utrikesminister Anna Lindh om rättssäkerhet för svensk medborgare i Eritrea
Folket i Eritrea har under de senaste två åren levt under en rättsvidrig regim. Folket lever under förföljelse och våld mot oliktänkande tillhör vardagen. Landet står inför hot om svält och krig och massarresteringar. Eritreas regering har under de senaste åren satsat mer pengar på att bygga fängelser än på skolor och sjukvård. Tusentals människor har godtyckligt blivit arresterade av myndigheterna.
En av dessa, en svensk medborgare, har nu i snart två år suttit häktad utan dom i Eritreas huvudstad Asmara. Han är journalist och greps tillsammans med en större grupp av journalister den 18 september 2001. Detta hände i samband med att de eritreanska myndigheterna slog till och stängde alla oberoende medier i landet.
Eftersom mannen har både svenskt och eritreanskt medborgarskap anser myndigheterna i Eritrea att Sverige inte har med saken att göra. I dag snart två år efter gripandet vet vi inte hur han mår, om han har fått ett juridiskt ombud eller vad han är åtalad för. Ett klart brott mot de mänskliga rättigheterna.
Min fråga till utrikesministern är:
Vilka åtgärder avser ministern att vidtaga för att hjälpa den här mannen att bli frigiven?