den 4 juni
Fråga 2002/03:1052 av Johan Linander (c) till miljöminister Lena Sommestad om oljebekämpningsberedskap i Östersjön
Den 19 november 2002 blev vi alla smärtsamt medvetna om vad en fartygsolycka kan innebära, när det Bahamasflaggade tankfartyget Prestige förliste utanför Galiciens kust. Det enkelskroviga fartyget hade en oljelast på 77 000 ton och olyckan innebar minst 50 mil förorenade stränder.
I början av november lämnade Prestige Lettland för sin färd söderut. Hade olyckan hänt i Östersjön hade en av tidernas värsta miljökatastrofer i Sverige varit ett faktum. Efter Prestiges förlisning och ytterligare olyckor såsom det kinesiska fartyget Fu Shan Hai som i helgen sjönk mellan Bornholm och Skåne är det dags att sätta oljebekämpningsberedskapen på den miljöpolitiska dagordningen. Sveriges beredskap för en olycka i Prestige-omfattning är inte fullgod.
För närvarande ser Finland över sin oljebekämpningsberedskap och jag tycker det vore en stor fördel om Sverige kunde samordna beredskapsarbetet med Finland, och kanske även med övriga Östersjöländer. Detta har jag även framfört när jag träffade miljöminister Jan Erik Enestam vid ett besök på finska Miljöministeriet.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga miljöministern följande:
Vilka åtgärder är miljöministern beredd att vidta för att en konkret diskussion med sin finska miljöministerkollega om en gemensam oljebekämpningsberedskap för Östersjön ska komma till stånd?