den 3 juni
Fråga 2002/03:1040 av Anita Sidén (m) till socialminister Lars Engqvist om dietisters legitimation
Enligt Socialutskottets betänkande 2001/02:SoU13 Hälso- och sjukvårdsfrågor m.m.:
"utgör sedan en lång tid, legitimation det mest framträdande beviset på yrkesutövares kompetens inom hälso- och sjukvården. Legitimationen är ett uttryck för att en yrkesutövare står under samhällets tillsyn och har godkänts för yrkesverksamhet inom det område legitimationen avser. Legitimationens huvudfunktion är att vara en garanti för att personalen har en viss kunskapsnivå samt vissa personliga egenskaper och kvalifikationer."
Utskottet föreslog i betänkandet att riksdagen med bifall till en del motionsyrkanden skulle ge regeringen till känna att den bör utreda och bedöma förutsättningarna för att dietister ska omfattas av legitimationsreglerna i lagen (1998:531) om yrkesverksamhet på hälso- och sjukvårdens område.
Av riksdagen fattade beslut om utredningar ska naturligtvis genomföras.
Vilka åtgärder kommer statsrådet att vidtaga för att utredningen om att dietister ska omfattas av legitimationsreglerna, ska genomföras?