den 30 maj

Fråga 2002/03:1034 av Torsten Lindström (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om idrottsämnets genusaspekter

Enligt en utvärdering från Skolverket är undervisningen i idrott i huvudsak anpassad till pojkars intressen. Pojkar får också högre betyg än flickor i ämnet. Skillnaderna mellan pojkar och flickor har ökat de senaste fem åren. Vidare visar utvärderingen att pojkar oftare tycker att det är roligare än flickor att visa vad de kan. De känner sig duktiga och trygga medan flickor är mer osäkra. Studien visar att de aktiviteter som är populära bland pojkarna som till exempel bollspel är de aktiviteter som är vanligast.

Det är givetvis oacceptabelt om ett kön förfördelas i undervisningen. Det strider mot läroplanens värdegrund om människors lika värde och jämställdhet mellan kön.

Den 22 maj beslutades vid regeringssammanträdet instiftandet av ett nationellt centrum för främjande av fysisk aktivitet hos barn och ungdom, likaså ett uppdrag till Myndigheten för skolutveckling att stödja och följa skolors arbete med att stimulera till ökad fysisk aktivitet bland barn och unga. Vi förutsätter att dessa beslut innehöll betoning på genusaspekterna.

Med anledning av det ovan anförda vill jag fråga utbildningsministern:

Vilka åtgärder avser utbildningsministern att vidta för att minska skillnaderna mellan könen i idrottsundervisningen?