den 26 maj
Fråga 2002/03:1009 av Anders Larsson (c) till näringsminister Leif Pagrotsky om Postens slopande av frankoetiketter
Sedan flera år tillbaka har posten via ett särskilt system, frankoetiketter, möjliggjort för bokkunder att få böcker distribuerade till ett subventionerat pris. Reduktionens syfte har varit att förbilliga distribution av litteratur till företrädesvis privatpersoner vilket i sin tur leder till stimulans av titelbredd, kultur och mångfald.
I april 2003 har Posten Sverige AB utan föregående avisering eller information och diskussion med företrädare för förläggarbranschen meddelat att systemet med frankoetiketter på grund av det ekonomiska läget ska upphöra. I sitt brev beskriver Posten ett antal alternativa distributionsformer vilka samtliga innebär en kraftig kostnadshöjning för distributionen vilket i förlängningen höjer priset ut till den bokköpande allmänheten. I medierna har Posten uttryckt att man ej har råd med subventionen. Näringsdepartementet anser att detta ej är Postens uppgift och har därför inte något att erinra mot beslutet.
Riksdagen har så sent som för ett år sedan fattat beslut om stimulans av allmänhetens konsumtion av litteratur genom sänkning av bokmomsen till 6 %. Postens slopande av rabattformen frankoetiketter motverkar detta syfte och borde därför rimligen neutraliseras.
Min fråga till ministern lyder:
Vilka åtgärder avser ministern att vidta med anledning av Posten Sverige AB:s slopande av frankoetiketter?