den 5 februari

Interpellation 2002/03:167 av Tobias Billström (m) till statsminister Göran Persson om arbetslösa invandrare

I varje valrörelse sker det dagligen en rad "oväntade" händelser. I denna valrörelse var det kanske allra mest "oväntade" att statsminister Göran Persson "hittade" 116 000 fler arbetslösa invandrare som inte syns i den officiella statistiken. Och det näst mest "oväntade" var möjligen att bara några timmar tidigare hade statsministern hävdat att Sverige i början av 1990-talet tog emot ungefär en halv miljon flyktingar.

I verkligheten rörde det sig om ungefär 250 000 flyktingar. Göran Persson tvingades dagen efter sitt uttalande gå ut i medierna och beklaga den felaktiga uppgiften. Det finns ingenstans något belägg för Göran Perssons sensationella uppgifter om 116 000 fler arbetslösa invandrare som inte syns i den officiella statistiken. Jag ifrågasätter inte att verkligheten ser värre ut än vad regeringen tidigare velat medge, däremot måste ett klarläggande till vad gäller var någonstans dessa uppgifter kommer ifrån.

Jag ställde i riksdagens frågestund den 14 november en fråga om de 116 000 nya arbetslösa invandrarna till vice statsminister Margareta Winberg.

Hennes svar är en orsak till att denna interpellation är direkt riktad till statsministern: "Eftersom frågan är så precis och rör ett uttalande som statsministern gjort kan jag inte svara på den. . Jag får be att Tobias Billström ställer frågan till statsministern för att få ett korrekt svar".

Moderaterna har länge hävdat att den sammanlagda arbetslösheten i Sverige är ungefär 700 000 människor och att om hänsyn tas till de som är sjukskrivna och förtidspensionerade så är det omkring 1,5 miljoner människor i vuxen ålder som en vanlig vardag inte arbetar. Detta är den stora stötestenen för att kunna skapa en skola som ger alla den bästa utbildningen som finns att ge och en sjukvård av högsta kvalitet till alla som behöver vård.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag till statsminister Göran Persson ställa följande frågor:

1. Vilka initiativ ämnar statsministern vidta för att ta reda på hur det faktiskt förhåller sig i verkligheten med dessa påstådda 116 000 invandrare som inte syns i statistiken?

2. Vilka initiativ ämnar statsministern vidta för att utreda under vilka villkor dessa människor lever i dag?

3. Vilka initiativ ämnar statsministern vidta för att dessa människor ska få ett riktigt arbete så fort som möjligt?