Riksdagen beslutar att 2 kap. 15 § RF ges följande lydelse: ”Lag eller annan föreskrift får ej innebära att någon missgynnas därför att han eller hon med hänsyn till ras, hudfärg, etniskt ursprung eller sexuell läggning tillhör en minoritet.”
Rätten till likabehandling oavsett sexuell läggning är en grundläggande mänsklig rättighet, skyddad bl.a. enligt den europeiska konventionen av den 4 november 1950 angående skydd för de mänskliga rättigheterna och 1966 års internationella konvention om medborgerliga och mänskliga rättigheter. Enligt båda dessa människorättsinstrument, som Sverige är folkrättsligt bundet av, åligger det statsmakterna att säkerställa att denna rätt till likabehandling förverkligas. Vänsterpartiet anser att ett av många sätt att bidra till det vore att införa ett skydd mot antagande av lagar och andra föreskrifter som missgynnar någon av skäl som har samband med sexuell läggning.
Frågan om att i grundlag införa ett skydd mot diskriminerande lagstiftning som har samband med sexuell läggning togs upp första gången av Utredningen om homosexuellas situation i samhället och dess betänkande Homosexuella och samhället (SOU 1984:63). Utredningen föreslog att 2 kap. 15 § regeringsformen skulle ändras så att det skydd som där ges mot missgynnande lagstiftning m.m. på grund av etnisk tillhörighet skulle utsträckas till att omfatta även sexuell läggning. Förslaget ledde dock inte till någon lagstifning. Frågan har därefter upprepade gånger (se t.ex. bet. 1996/97:KU14, 1997/98:
KU32 och 1999/2000:KU11) varit föremål för motioner i riksdagen. Vid samtliga dessa tillfällen har riksdagen avslagit motionerna, den senaste av betänkandena med hänvisning till den pågående utredningen.
I regeringens proposition Ändringar i regeringsformen – samarbetet i EU m.m. (prop 2001/02:72) föreslogs att till regeringsformen fogas en föreskrift om att det allmänna bl.a. skall motverka diskriminering på grund av sexuell läggning. Vänsterpartiet välkomnar denna reform av regeringsformen, men anser att den inte räcker för att motverka diskriminering av någon av skäl som har samband med sexuell läggning.
Att diskriminerande lagstiftning förekommer har inte minst Samboendekommittén påvisat i sitt betänkande Nya samboregler (SOU 1999:104). Det är således inte endast principiella skäl som talar för att införa ett förbud i grundlag. Även rent praktiskt skulle sådan ordning kunna förebygga att sådana regler antas eller tillåts fortleva. Mot bakgrund av vad vi här redovisat yrkar vi därför att riksdagen beslutar att 2 kap. 15 § regeringsformen ges följande lydelse: ”Lag eller annan föreskrift får ej innebära att någon missgynnas därför att han eller hon med hänsyn till ras, hudfärg, etniskt ursprung eller sexuell läggning tillhör en minoritet.”
Stockholm den 16 oktober 2002 |
|
Mats Einarsson (v) |
|
Siv Holma (v) |
Peter Pedersen (v) |
Per Rosengren (v) |
Tasso Stafilidis (v) |
Rossana Valeria D (v) |
Alice Åström (v) |