den 26 september
Svar på fråga 2001/02:1634 om offerter från statliga bolag
Näringsminister Björn Rosengren
Göte Jonsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta med anledning av misstankar om prisdumpning från statliga företags sida.
Frågan är ställd mot bakgrund av att statligt ägda Lernia AB blivit anmält till Konkurrensverket av en konkurrent för underprissättning.
Underprissättning i konkurrensbegränsande syfte är naturligtvis inte acceptabelt. Jag kan dock av självklara skäl inte uttala mig om det enskilda fallet. Frågan måste nu få prövas på sakliga grunder.
Samtidigt vill jag understryka vikten av att näringslivet styrs av tydliga normer och en god affärsmoral. Detta omfattar självklart även de statligt ägda bolagen. Regeringen ställer därför också höga krav på de statligt ägda företagen avseende etiskt och moraliskt ansvar. Av regeringens ägarpolicy framgår tydligt att det är styrelsens och ledningens ansvar att de företag där staten har ägarintressen sköts på ett föredömligt sätt och väl inom gällande lagstiftning.