den 16 november

Svar på fråga 2001/02:159 om religionslagstiftningen i Jugoslavien

Utrikesminister Anna Lindh

Annelie Enochson har frågat vad jag avser göra för att motverka införandet av en religionslagstiftning i Jugoslavien som konserverar och fördjupar den nationalistiska splittringen och diskriminerar frikyrkor.

Jag delar inte Annelie Enochsons åsikt att nationalismen skulle vara starkt företrädd i den nya jugoslaviska regeringen. Vad gäller den nya religionslagen är den fortfarande under utarbetande. En av regeringen tillsatt arbetsgrupp hoppas att ett utkast ska föreligga för remissbehandling vid årsskiftet. Regeringen dementerar att den nya religionslagen skulle få diskriminerande karaktär. I regeringsgruppen som utarbetar utkastet till lag ingår även ledande utländsk expertis från bl.a. OSSE.

Det är korrekt att religionsundervisning i serbiska skolor i höstas begränsades till att gälla sex religioner. Begränsningen är dock tillfällig, i avvaktan på den nya religionslagen och med utgångspunkt från att det var just dessa religioner som ströks ur den jugoslaviska skolundervisningen vid kommunistpartiets maktövertagande efter andra världskriget.

Frånsett denna, av allt att döma tillfälliga begränsning råder det full religionsfrihet i dagens Jugoslavien. Alla religiösa rörelser har rätt att utöva sin religion. Om man för detta ändamål vill upprätta en juridisk person finns det en regel om registrering.

Regeringen kommer att fortsätta följa situationen vad beträffar religionsfrihet i Jugoslavien i allmänhet, och antagandet av en ny religionslag i synnerhet. Inte minst är detta av vikt inför ett eventuellt medlemskap för landet nästa år i Europarådet.