den 12 september

Svar på fråga 2001/02:1579 om nyhetsförmedling

Kulturminister Marita Ulvskog

Karin Wegestål har frågat mig vad jag tänker göra för att säkerställa en allsidig nyhetsförmedling.

Genom beslut av riksdag och regering finns sedan länge ett stöd för oberoende medier och en mångfald av medier i Sverige.

Public service-företagen har en viktig funktion att fylla i det svenska medielandskapet, inte minst när det gäller nyhetsförmedlingen. Av sändningstillstånden till Sveriges Television (SVT) och Sveriges Radio (SR) framgår bl.a. att nyhetsverksamheten i SVT och SR ska bedrivas så att en mångfald i nyhetsurval, analyser och kommentarer kommer till uttryck i olika program. Företagen ska meddela nyheter, stimulera till debatt, kommentera och belysa händelser och skeenden och därvid ge den allsidiga information som medborgarna behöver för att vara orienterade och ta ställning i samhälls- och kulturfrågor. Nyhetsförmedling och samhällsbevakning ska utgå från olika perspektiv, så att händelser speglas utifrån olika geografiska, sociala och andra utgångspunkter.

Även inom dagspressens område arbetar regeringen för att säkerställa en allsidig nyhetsförmedling. Genom kraftiga satsningar på presstödet de senaste åren underlättas situationen för andratidningar och mångfalden på tidningsmarknaden kan bevaras. Mångfald är en viktig förutsättning för en allsidig nyhetsförmedling.