den 2 september
Svar på fråga 2001/02:1541 om arbetsuppgifter för tidigare generaldirektörer
Jordbruksminister Margareta Winberg
Roy Hansson har frågat statsministern när den tidigare generaldirektören i Statens jordbruksverk kommer att tillträda någon av de arbetsuppgifter som jag aviserade i slutet av mars. Frågan har överlämnats till mig som ansvarigt statsråd för Jordbruksverket för besvarande.
Jag kan först konstatera att de extra kostnader som uppstått till följd av den rådande situationen har varit marginella.
Vad gäller de arbetsuppgifter som den förre generaldirektören erbjudits under våren kan jag endast konstatera att det vore direkt olämpligt att tvinga någon att utföra en arbetsuppgift när denne säger sig sakna intresse eller engagemang för de aktuella frågorna.
Diskussionerna om lämpliga arbetsuppgifter fortsätter. Den situation som uppstått är inte acceptabel och det är naturligtvis min förhoppning att vi ska finna en snar lösning.