Svar på fråga 2001/02:1311 om underlag för grundlagsändring
Vice statsminister Lena Hjelm-Wallén
Tuve Skånberg har frågat statsminister Göran Persson vilka åtgärder han avser att vidta för att bevara breda samförstånd och stora majoriteter i grundlagsändringar. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Regeringen eftersträvar självklart breda majoriteter över blockgränserna i alla grundlagsfrågor. Förändringar av grunderna för vår konstitution eller vårt demokratiska system kräver en omfattande beredning och en bred förankring i riksdagen. Denna utgångspunkt är och kommer att vara vägledande för regeringens arbete med dessa frågor.
Emellertid kan partierna i vissa enskildheter komma till olika slutsatser. Detta var exempelvis fallet i den fråga som frågeställaren tar upp, alltså regeringens förslag till ändring i tryckfrihetsförordningen att utvidga tryckfrihetsbrottet hets mot folkgrupp till att även omfatta personer med anspelning på sexuell läggning. Efter att frågan prövats först i en parlamentarisk kommitté och vunnit en bred majoritet där lade regeringen fram förslaget till riksdagen. Efter utskottsbehandlingen i riksdagen stod fem av riksdagens partier bakom den föreslagna förändringen av grundlagen. Jag menar därför att behandlingen av frågan uppfyller de krav på fullgod beredning och bred parlamentarisk förankring som man bör ställa på behandlingen av grundlagsfrågor.