den 12 juni
Svar på fråga 2001/02:1272 om förebyggande arbete mot sexuellt våld
Justitieminister Thomas Bodström
Fanny Rizell har ställt en fråga till socialminister Lars Engqvist om vilka åtgärder han avser att vidta för att motverka sexuellt våld på såväl kort som lång sikt. Arbetet är så fördelat inom regeringen att det är jag som ska svara på denna fråga.
Självklart kan vi aldrig acceptera sexuellt våld. Vi har i Sverige ett väl utvecklat straffrättsligt skydd mot att utnyttjas sexuellt i olika sammanhang. Sexualbrottskommittén, den parlamentariska kommitté som tillsattes 1998, har lämnat ett förslag till en ny reglering av sexualbrotten som för närvarande bereds inom Justitiedepartementet. Min utgångspunkt är att lyfta fram och sätta fokus på skyddet för den sexuella integriteten och den sexuella självbestämmanderätten. Vidare kan nämnas att BRÅ nyligen påbörjat en analys av våldtäktsbrotten och inom kort ska inleda en specialstudie om gruppvåldtäkter.
Jag håller med Fanny Rizell om att det bästa sättet att bekämpa brott är att förebygga dem. Brottsligheten måste sättas i relation till samhället i övrigt, varför insatser inom flera politikområden är en nödvändighet. Det viktigaste brottsförebyggande arbetet på lång sikt tror jag är att stärka unga flickors och pojkars självkänsla och att ge dem kunskap om relationer och sexualitet. Här har skolan ett stort och viktigt ansvar. Vuxenvärlden måste tydligt markera att sexuella övergrepp aldrig kan accepteras.
För att effektivt bekämpa denna typ av brottslighet krävs att myndigheter och frivilligorganisationer samarbetar. Det finns i dag många lokala kvinnojourer ute i landet som är ett enormt stöd för utsatta kvinnor och utgör ett ovärderligt komplement till det stöd som myndigheterna kan bidra med.