den 12 mars
Fråga 2001/02:878 av Helena Bargholtz (fp) till utrikesminister Anna Lindh om homosexuellas situation i Lettland
Under det senaste året har hetsen mot homosexuella ökat markant i Lettland. Visserligen är homosexuella förbindelser inte längre kriminaliserade, men homosexualitet ses fortfarande som något mycket negativt i landet. Kyrkan har ett stort inflytande och de lyckas också använda detta för att hetsa mot homosexuella.
Den lettiska debatten har blomstrat upp efter att det lettiska förlaget Vieda startat en uppsatstävling med temat "Lettland utan homosexuella". Tävlingen vänder sig till elever, studenter och allmänheten. Föreslagna infallsvinklar på temat har bl.a. varit "Är det inte hög tid att vi eliminerar homosexualitet".
Den lettiska myndigheten för mänskliga rättigheter har fördömt tävlingen såsom varande både diskriminerande och förnedrande, men konstaterar samtidigt att den inte är olaglig. Samtidigt har flera lettiska parlamentsledamöter anslutit sig till "korståget mot homosexuella" (däribland två ledamöter av parlamentets kommitté för mänskliga rättigheter).
Några officiella avståndstaganden från regering eller andra politiker har inte förekommit.
Lettland har ansökt om medlemskap i EU. Enligt de s.k. Köpenhamnskriterierna måste nya medlemmar förbinda sig att respektera mänskliga rättigheter. Och i detta begrepp inkluderar man också homosexuellas mänskliga rättigheter.
Med anledning av detta vill jag fråga utrikesministern:
På vilket sätt kommer den svenska regeringen att i kontakterna med Lettland, både bilateralt och inom EU-samarbetet, uppmärksamma situationen för homosexuella i Lettland?