den 22 februari
Fråga 2001/02:800 av Fredrik Reinfeldt (m) till justitieminister Thomas Bodström om polisens resurser för narkotikabekämpning
Drogmissbruket bland ungdomar har ökat i tre av fyra svenska kommuner sedan EU-inträdet. Under den tiden har vi sett en konstant nedrustning av samhällets resurser att bekämpa narkotika. Det egna bruket har ökat kraftigt hos ungdomar och även spridit sig till grupper utanför de traditionella missbruksmiljöerna.
Stockholmspolisen är i stort sett ensam om att ha en effektiv organisation att störa nyetableringen av narkotika i ungdomsmiljöer genom den s.k. rejvkommissionen vid länskriminalpolisen.
Verksamheten är permanent och består av 18 tjänster. Vi kan nu konstatera att personalen meddelats om neddragningar i personalstyrkan och att vakanta tjänster inte återbesätts.
Detta är ytterligare ett steg i fel riktning och jag vill därför fråga justitieministern:
Vad avser justitieministern att vidta för åtgärder för att bryta pågående neddragningar i hela landet?