den 11 februari

Fråga 2001/02:712 av Roy Hansson (m) till försvarsminister Björn von Sydow om sotningsmonopolet

Sotningsmonopolet har varit föremål för ett antal utredningar, som kommit fram till att sotningsmonopolet ska upphöra. Regeringen har ännu inte, trots att det gått ett antal år sedan den senaste utredningen, kommit med något förslag.

Självfallet måste det vara så att varje fastighetsägare själv har det fulla ansvaret för sotning och brandskyddskontroll, och för detta ändamål anlitar en entreprenör på samma sätt som för VVS- eller elarbeten.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att föreslå förändringar i lagstiftningen så att en fastighetsägare kan anlita en entreprenör eller själv utföra sotning och imkanalrensning, för att sedan anlita räddningstjänsten för att utföra brandskyddskontrollen?