den 6 februari

Fråga 2001/02:674 av Inger Strömbom (kd) till näringsminister Björn Rosengren om statliga jobb i Karlskoga

I regeringens skrivelse 1999/2000:33 utlovades nya arbetstillfällen till de orter som drabbats av försvarsnedläggningar. En särskild omställningsgrupp skapades för att bistå de drabbade kommunerna och regeringen i ett utvecklingsprogram främst på grund av strukturomvandlingarna inom Försvarsmakten.

Även Karlskoga, där arbetstillfällen försvunnit inom försvarsindustrin, fanns med i regeringens förslag. Till Karlskoga utlovades 150 statliga arbetstillfällen. Hittills har endast 10@20 faktiska nya statliga arbetstillfällen skapats och det är inom Räddningsverket.

Omställningsgruppens arbete kommer inom kort att slutredovisas. För Karlskogas del ser resultatet mycket dystert ut i och med att staten inte på långa vägar kommer att klara att leva upp till sitt löfte.

Vad avser näringsministern att göra för att uppfylla statens löfte så att ytterligare 130@140 statliga jobb etableras i Karlskoga?