den 2 augusti

Fråga 2001/02:1474 av Karin Pilsäter (fp) till utrikesminister Anna Lindh om FN-konvention för homosexuellas rättigheter

Enligt internationella instanser som FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna och Europadomstolen är homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter en del av de mänskliga rättigheterna. Trots detta är det svårt att diskutera frågor kring sexualitet i allmänhet, och hbt-frågor i synnerhet inom FN. I flera delar av världen förekommer det i dag människorättskränkningar av homo-, bi- och transpersoner och det torde därför vara lämpligt att det globala arbetet mot detta förtryck utgår från de mänskliga rättigheterna. Detta arbete är i dag splittrat och fokuserar ofta på incidenter i enskilda länder i stället för de övergripande mönster och värdesystem som sanktionerar dylik diskriminering. En FN-konvention för att undanröja all diskriminering på grund av sexuell läggning och könsidentitet skulle markera att människorätten inte bara innefattar kön, nationalitet och religion. Den skulle även innebära en internationellt erkänd standard som skulle hjälpa länder som är villiga att reformera sina rättssystem samt förbättra den internationella bevakningen av området. Konventionen bör ta sin utgångspunkt i FN:s förklaring om de mänskliga rättigheterna och FN:s konventioner om de medborgerliga politiska, ekonomiska och sociala rättigheterna.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet om hon är villig att ta ett internationellt initiativ till en FN-konvention för att stärka homo-, bi- och transpersoners mänskliga rättigheter?