Fråga 2001/02:1073 av Helena Bargholtz (fp) till utrikesminister Anna Lindh om Iran
Den 16@17 april genomförde utrikesministern en resa till Iran. Enligt UD var syftet med resan att "stödja det iranska folkets vilja till reformer och aktivt hjälpa de krafter i Iran som verkar för en reformering och införande av mer demokratiska värderingar." Enligt UD:s program träffade utrikesministern under resan bl.a. presidenten, utrikesministern, talmannen samt kvinnliga parlamentariker. Det framgick dock inte om utrikesministern sammanträffade med oberoende grupper och organisationer som verkar för demokrati och mänskliga rättigheter i Iran.
I Iran är det politiska systemet underordnat landets religiösa ledning och ytterst landets s.k. andlige ledare, ayatolla Khamenei. Presidentkandidater, parlamentskandidater och parlamentsledamöter m.fl. måste godkännas av den religiösa makten innan de tillträder sina befattningar även om dessa redan är valda. Ingen kan heller ställa upp i val, utan att först ha godkänts av landets religiösa ledning.
Det är angeläget att Sverige och EU ger stöd åt oberoende iranska grupper och organisationer som såväl inom som utanför Iran verkligen arbetar för demokrati och mänskliga rättigheter. Särskilt viktigt är att stödja kvinnorna i Iran, vars rättigheter kränks kontinuerligt. Landets politiska ledning kan knappast sägas vara oberoende de iranska mullornas makt.
Vilka åtgärder avser utrikesministern att vidta för att främja iranska oberoende gruppers och organisationers arbete för demokrati och mänskliga rättigheter?