den 12 april

Fråga 2001/02:1045 av Annelie Enochson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om vårdnadshavare som mördar

Under de senaste fyra åren har barn i minst 16 familjer i Sverige mist en av sina föräldrar genom att den ena föräldern dödat den andra. Totalt fanns i dessa familjer vid tidpunkten för dåden 43 minderåriga barn.

När en förälder gjort sig skyldig till ett sådant grovt våld mot den andre föräldern att denne avlider, kommer de efterlämnade barnen i en mycket svår situation. Den mördande föräldern kommer då att bli ensam vårdnadshavare till barnet och barnet utlämnas till en mördares bestämmande.

Detta absurda faktum har jag påtalat i en motion och en interpellation till justitieministern. Min motion behandlades av lagutskottet i betänkandet 2001/02:LU9 och fick där delvis bifall. Riksdagen beslutade att bifalla lagutskottets förslag den 30 januari i år.

Lagutskottet skriver: "Förslaget väcker en rad frågor, inte minst av rättslig natur, som behöver bli föremål för en fördjupad analys, innan utskottet kan ta definitiv ställning i frågan. Det får ankomma på regeringen att föranstalta om en sådan analys."

Det är viktigt att det kommer en lagändring på detta område och att det sker skyndsamt.

Vad avser ministern att göra för att påskynda den av lagutskottet efterfrågade analysen så att barn ska slippa ha en mördare som vårdnadshavare?