den 8 april
Interpellation 2001/02:356 av Sten Tolgfors (m) till utbildningsminister Thomas Östros om förutsättningarna för barnen på Ekeskolan
Stängningen av specialskolan Ekeskolan kvarstår i skolministerns förslag, trots de löften han gav under sitt besök i Örebro.
Den specialskola som jag menar att barn med multifunktionshinder ska ha möjlighet att gå i är en helt annan sak än det regeringen står för, i form av en "mindre skoldel för visstidsplaceringar".
Skolministern talar om att barn ska kunna komma på "visstidsvistelse" hela skoltiden. Nio års "visstidsvistelse"? Vad är det för respekt för barn med funktionshinder? De har precis samma rätt som alla vi andra har, att tillsammans med klasskamrater gå läsårsvis i en social gemenskap med möjlighet att planera sin utbildning och inte hänvisas till "visstidsvistelser" på ett resurscenter under hela skoltiden.
De barn som kommer på "visstidsvistelser" kommer att vara där olika tidsperioder @ en del en dag i veckan, andra kanske en månad i sträck, någon kanske ett år och ytterligare någon hela skoltiden. Det ger inte klasser med stabilitet och social gemenskap.
Dessutom är det så att Ekeskolan är avförd från det offentliga utbildningssystemet som grundskola. "Verksamheten vid resurscentren ingår inte i det offentliga skolväsendet."
Alla andra barn får gå i skola, men vissa blinda multifunktionshindrade barn får gå på ett resurscentrum på visstidsvistelse @ hela skoltiden. Vad spelar det då för roll att de formellt är inskrivna i hemkommunens skola, det är ju inte där de går. Barn med multifunktionshinder pekas ut som de enda barn i landet som inte ens får gå i en skola!
Dessutom är barnen inte ens garanterade att komma på visstidsvistelse därför att hemkommunen ytterst avgör detta - beroende på om den har råd med det eller inte.
Skolministern måste svara på följande frågor för att klara ut villkoren för Ekeskolans fortsatta verksamhet:
1. Avser skolministern att ge alla barn med funktionshinder rätt att välja skola?
2. Avser skolministern att tillse att alla barn som vill och behöver får gå på Ekeskolan?
3. När avser skolministern att öppna kön till Ekeskolans fasta skoldel igen?
4. Vad avser skolministern att göra för att blinda och synskadade barn med multifunktionshinder inte bara ska få komma på "visstidsbesök" till ett resurscenter, utan i stället få gå i en skola, som alla andra barn?
5. Vilka åtgärder avser skolministern att vidta för att tillse att alla elever som vill ska få gå hela sin skoltid med klasskamrater läsårsvis på Ekeskolan?
6. När avser skolministern att föreslå en lagändring för att återupprätta Ekeskolans fasta skoldel och återinföra blinda multihandikappade barn i specialskolans målgrupp?
7. När kommer regeringen att föreslå att göra Ekeskolan till en del av det offentliga skolväsendet igen?