den 22 februari

Interpellation 2001/02:277 av Hillevi Larsson (s) till justitieminister Thomas Bodström om kampen mot prostitution

Som riksdagsledamot och s-kvinna är kampen mot prostitutionen en hjärtefråga sedan lång tid. Sedan lagen om könsköp kom år 1999 har många med mig ofta debatterat lagen och den framgång den är. En mycket stor del i framgången har både polisen och socialtjänsten med sitt arbete som de utfört enligt de intentioner som vi s-kvinnor haft och fortfarande har med arbetet mot prostitution.

Ända från början men också nu är polisen oense om de öronmärkta medlen från riksdag och regering till polisen. Ofta får jag frågor både från människor utanför riksdagen men också från medierna om var pengarna är och hur de används. Enligt Rikspolischefens besked till s-kvinnorna finns sedan år 1999 och årligen 7 miljoner öronmärkta pengar till prostitutionsarbetet enligt följande:

Polismyndigheten

i Stockholm 3,1 miljoner kronor

Polismyndigheten

i Västra Götaland 1,5 miljoner kronor

Polismyndigheten

i Skåne 1,1 miljoner kronor

Polismyndigheten

i Östergötland 400 000 kr

Rikskriminalpolisen 700 000 kr

Utveckling och

strategienheten/RPS 200 000 kr

Summa 7,0 miljoner kronor

Som riksdagsledamot från Malmö, som är en region som får extra medel, är en av mina uppgifter att följa upp de beslut vi tidigare fattat. Därför undrar jag hur det kan komma sig att jag fortfarande får frågor om de öronmärkta pengarna eller påståenden att pengarna fanns från början men nu används till annat eller i mindre omfattning till prostitutionsarbete.

Om riksdagen och regeringen, när man tog beslutet om lagen om könsköp, uttalade och tog fram extra och nya medel till den nya verksamheten anser inte jag som ledamot att pengarna kan användas till något annat. Oavsett i vilken form utbetalningen görs till polisen. Det kan heller inte vara ett enskilt polisdistrikts uppgift att kunna ändra på användningen av medlen. Om de öronmärkta pengarna används till annat anser jag att riksdagen borde få möjlighet att säga sin mening i frågan. Vad jag får frågor om är vad pengarna använts till sedan år 1999.

Min fråga till justitieministern är hur han har försäkrat sig om att de öronmärkta medlen till prostitutionsarbete verkligen gått till det de var avsedda för, såväl på nationell som på regional nivå.