Regeringens råd för kontakt med trossamfunden (Ku 2000:F)


Beteckning: Ku 2000:F
Departement: Kulturdepartementet
Senast ändrad: 2021-03-18
Status: Bokstavskommitté B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-02-24
Direktiv för
Lokal: Kulturdepartementet, Drottninggatan 16, Stockholm, tel. växel 405 10 00



Sammansättning


Ordförande: Ulvskog, Marita, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-12-31
Vice ordförande: Eiken, Ingrid, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2008-01-31
Vice ordförande: Karlsson, Agneta, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Vice ordförande: Olsson Fridh, Per, fr.o.m. 2016-01-16 t.o.m. 2018-12-31
Vice ordförande: Perbo, Ulf, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2013-12-31
Vice ordförande: Toremark, Henrik, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2011-03-23
Vice ordförande: Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-12-31
Vice ordförande: Öberg, Helene, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Adams, Marianne, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Aldebe, Mahmoud, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Alkholm, Olle, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Alkholm, Olle, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2021-01-31
Ledamot: Andersson, Krister, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot: Andréas, Marianne, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot: Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot: Aurén, Ann, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Aydin, Yusuf, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Aydin, Yusuf, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Ayoub, Susanne, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Barqasho, Gabriel, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Benaouda, Helena, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Bengtsson, Anders, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Björklund, Leni, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot: Blåberg, Anders, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Brinck, Cecilia, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-03-01
Ledamot: Brunne, Eva, fr.o.m. 2001-03-24 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Brunne, Eva, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2019-06-10
Ledamot: Cedergren, Christina, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Dahlborg, Magdalena, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Davidsson, Inger, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2011-10-19
Ledamot: Emanuelson, Fredrik, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Engle, Kerstin, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Fredell, Madeleine, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Fredriksson, Trudy, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Fredriksson, Trudy, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Frisk, Kristina, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Getachew, Tamirat, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Grenholm, Cristina, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Grenholm, Cristina, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Grundberg, Leif, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2011-03-23
Ledamot: Göransson, Åke, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Göransson, Åke, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Hedin, Sten-Gunnar, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot: Hellner, Kristina, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Hirsch Fjellstedt, Satu, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Ibrahim, Haider, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Ibrahim, Haider, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Jasarevic, Fadila, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Josefson, Helena, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Kenney, William, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot: Kleman, Ev, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Levy, Jan-Erik, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Lohman, Eva, fr.o.m. 2015-03-02 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Lundqvist Norling, Maria, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Lung, Pascal René, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Lönneberg, Anders, fr.o.m. 2011-03-24 t.o.m. 2015-03-01
Ledamot: Marrakchi, Fatima, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Modéus, Martin, fr.o.m. 2019-06-11 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Nordin, Hans-Erik, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2011-03-23
Ledamot: Nordin, Linda, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Norström, Matias, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot: Persenius, Ragnar, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot: Pettersson, Helene, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot: Posner-Körösi, Lena, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Redar, Lawen, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Reichel, Isak, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Sahlberg, Pär-Axel, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot: Svensson, Lasse, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Thordson, Thord-Ove, fr.o.m. 2000-12-11 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot: Wallmark, Hans, fr.o.m. 2011-10-20
Ledamot: Weinerhall, John, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Verständig, Aron, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Verständig, Aron, fr.o.m. 2019-03-12 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot: Wiborn, Karin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot: Wiechel, Björn, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot: Willermark, Marie, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-02-19
Ledamot: Zettergren, Göran, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Åkesson, Anders, fr.o.m. 2007-03-22 t.o.m. 2009-12-31

Rapporter