Svar på fråga 2000/01:1137 om skyddande av svensk skog
Miljöminister Kjell Larsson
Staffan Werme har frågat mig vad jag tänker göra för att skapa förutsättningar för en ökad takt i skyddandet av svensk skog.
Riksdagen beslutade 1998 om 15 övergripande miljökvalitetsmål, varav ett var levande skogar. Vidare beslutade riksdagen att regeringen skulle återkomma med förslag till delmål för de övergripande målen och tidpunkter för när dessa ska ha uppnåtts. Något beslut om att 250 000 hektar produktiv skogsmark med höga naturvärden ska skyddas som reservat inom tio år fattades inte, men regeringen bedömde denna areal som en lämplig nivå. I miljömålspropositionen som presenterades i fredags föreslår regeringen en ambitionshöjning. Förslaget innebär att sammanlagt 320 000 hektar skogsmark ska skyddas som reservat till år 2010.
Att skydda mark genom att skapa naturreservat, biotopskydd och naturvårdsavtal är ett långsiktigt arbete i många led. Jag är övertygad om att vi inom några år kommer att få se konkreta resultat av det arbete med att skydda nya skogsområden som nu görs av kommuner, länsstyrelser, Skogsvårdsorganisationen och Naturvårdsverket. För närvarande arbetar länsstyrelserna med att skydda mer än 600 nya områden. Medelstorleken för dessa områden är minst 100 hektar.
För att stödja länsstyrelsernas arbete med att öka skogsskyddet har de fått 25 miljoner kronor fr.o.m. i år. Jag har diskuterat frågan med landshövdingarna, och är förvissad om att länsstyrelserna kommer att ge arbetet med att skydda skogsmark den höga prioritet som krävs för att regeringens föreslagna mål ska kunna nås till 2010. Regeringen kommer att följa upp länsstyrelsernas arbete, bl.a. för att få underlag för vidare överväganden i fråga om resursbehov.