Fråga 2000/01:499 av Lars Leijonborg (fp) till utrikesminister Anna Lindh om fallet Raoul Wallenberg och Sveriges agerande
Sensationella uppgifter har de senaste dagarna framkommit om fallet Raoul Wallenberg. Skulle det vara sant, att den svenska regeringen avböjt ett eller flera erbjudanden om att utväxla Wallenberg kastar det ett helt nytt ljus över fallets hantering från svensk sida.
Wallenbergs öde, sedan han greps av sovjetisk militär 1945, har varit föremål för debatt under hela efterkrigstiden. Även om Raoul Wallenberg med stor säkerhet inte längre är i livet är det av oerhört stort intresse att klarlägga vad som är sant i detta fall. Wallenberg var inte bara en hjälte i humanismens tjänst, han var också svensk UD-tjänsteman. Att underlåta att göra sitt yttersta för att få honom återbördad i säkerhet är ett oförlåtligt svek.
En svensk-rysk arbetsgrupp kommer att presentera sina slutsatser om fallet nästa vecka. Enligt uppgifter är en slutsats av gruppens rapport att ytterligare press bör sättas på den ryska regeringen att utreda alla fakta i ärendet. Det har också framkommit att gruppen själv fått fram vissa hittills okända fakta.
Det är nödvändigt att den svenska regeringen agerar efter de uppgifter som nu presenterats.
Jag vill mot bakgrund av det som hittills framkommit fråga utrikesministern:
Vilka åtgärder är utrikesministern redo att vidta, dels för att sanningen om Raoul Wallenbergs öde en gång för alla ska komma fram, dels för att den svenska utrikesledningens hela agerande i detta ärende ska komma fram i ljuset och kunna bedömas?