den 8 december

Fråga 2000/01:415 av Inga Berggren (m) till jordbruksminister Margareta Winberg om functional foods

Sverige ligger långt framme då det gäller s.k. functional foods. Det finns sedan tio år ett egenåtgärdsprogram @ en branschöverenskommelse som medger vissa allmänna hälsopåståenden när det gäller livsmedel. Ett förslag till utvidgning av denna överenskommelse till produktspecifika fysiologiska påståenden finns sedan mer än två år, innebärande stränga dokumentationskrav och oberoende granskning av dokumentationen före marknadsföring av produkten.

I andra EU-länder har man infört eller håller på att införa motsvarande egenåtgärdsprogram. Det gäller nu för Sverige att även fortsättningsvis vara offensivt och arbeta aktivt så att en lagstiftning för functional foods snarast blir verklighet.

Vilka initiativ avser jordbruksministern vidta under Sveriges ordförandeskap så att functional foods får ett gemensamt regelverk i EU?