Fråga 2000/01:1047 av Inga Berggren (m) till miljöminister Kjell Larsson om vindkraftsindustrins externa kostnader
Regeringen har omfattande planer att öka vindkraftsindustrins andel av totalproduktionen av el på 140 TWh per år. Både näringsminister Björn Rosengren och miljöminister Kjell Larsson har talat om att vindkraften ska byggas ut till 10 TWh (nästan två Barsebäckverk) på fem till tio års sikt. I dag producerar vindkraftsindustrin endast 0,4 TWh per år. En sådan kraftig utbyggnad väcker flera berättigade frågor.
Många människor som bor i områden som utpekats som lämpliga för vindkraftsindustrin förskräcks och undrar till vilket pris en sådan omfattande utbyggnad ska få ske. När vindkraftverk placeras nära bostäder, kan de boende störas så mycket att de tvingas att flytta. Orsaken är de "svoschande" ljuden, susandet och de "blinkande" skuggorna.
Eftersom husen blir svårsålda eller rent av omöjliga att sälja, på grund av vindkraftsindustrins etablering i närheten, går stora ekonomiska värden för den enskilde husägaren till spillo.
Den som köper en fastighet när vindkraftsindustrin redan är på plats i närområdet vet vid husköpet vad som gäller. Den som är bosatt i området från början blir påtvingad störande verksamhet i sin närmiljö och drabbas speciellt.
Vad ämnar miljöministern göra för att ekonomiskt kompensera de som drabbas av vindkraftsindustrietableringar?