Svar på fråga 1999/2000:933 om gamla träd och hotade arter
Miljöminister Kjell Larsson
Gudrun Lindvall har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för de arter som är beroende av gamla träd och för vilka framtiden ser mörk ut om inget görs.
Gamla träd är betydelsefulla för den biologiska mångfalden. Även om många har tagits bort i landskapet har Sverige ett stort antal gamla träd i förhållande till flertalet andra länder i Europa. Det kan vi vara stolta över men det finns förstås problem i sammanhanget. Dessa ser emellertid olika ut för olika trädslag och naturtyper.
Under senare år har betydande resursförstärkningar möjliggjort reservatsbildningar till skydd för naturskog. Även inom skogsnäringen görs betydande insatser för att bevara gammal skog. Jag anser därför att skyddet för gamla träd i naturskogen är i stort sett tillräckligt.
Problemet med att gamla träd försvinner är i stor utsträckning knutna till förändringar i odlings- och parklandskapet. Framför allt rör detta lövträden. Igenväxning av landskapet kan hota dessa träd som ofta utvecklats i ett öppet landskap.
Genom miljöbalkens bestämmelser kan såväl mark med mycket gamla träd som enskilda träd skyddas. De rättsliga skyddsinstrumenten är alltså på plats. Vad beträffar vården finns det medel för skötselåtgärder inom såväl jord- och skogsbruket som inom naturvården. I regeringens ekonomiska vårproposition har det dessutom föreslagits utökade resurser för skötseln av reservat.
Den springande punkten är nu att skaffa bättre kunskaper om var träden finns och vilken skötsel som behövs. Flera av de exempel som Gudrun Lindvall nämner omfattas t.ex. av biotopskyddet. Jag tycker det är viktigt att de instrument och resurser som finns utnyttjas så att de gamla träden kan bevaras så långt möjligt eftersom jag inte kan se någon annan möjlighet att klara framtiden för arter som är beroende av gamla träd. Jag utgår från att berörda myndigheter och intressenter samverkar i arbetet med att inhämta nödvändiga kunskaper så att vi inte går miste om denna viktiga tillgång för den biologiska mångfalden.