den 20 oktober
Svar på fråga 1999/2000:75 om bromerade flamskyddsmedel
Miljöminister Kjell Larsson
Ester Lindstedt-Staaf har frågat mig om vilka åtgärder jag kommer att vidta för att påskynda processen och komma till rätta med det miljö- och hälsoproblem som bromerade flamskyddsmedel innebär.
Den nya svenska kemikaliepolitiken, som riksdagen anslöt sig till genom att i april i år anta regeringens förslag i propositionen 1997/98:145 Svenska miljömål, innebär att ämnen som är långlivade och som kan ansamlas i miljö eller människa inte ska förekomma i varor.
Min ambition är att under hösten lämna förslag till förbud mot polybromerade difenyletrar (PBDE) och polybromerade bifenyler (PBB). Det är också min avsikt att de nya bestämmelserna ska träda i kraft så snart som möjligt.
Regeringen arbetar nu vidare med att införa ett producentansvar för elektronik och elektriska produkter. Det innebär att den som tillverkar en dator måste ta hand om den när den tjänat ut. Naturvårdsverket förbereder också föreskrifter om hur elektronik och elektriska produkter bäst ska tas om hand på ett miljöriktigt sätt. När tillverkarna själva får demontera och ta hand om elektronikskrotet kommer de miljöfarliga ämnena att minska. Bestämmelser om producentansvar och Naturvårdsverkets föreskrifter beräknas träda i kraft den 1 januari 2001.
Inom EU driver Sverige frågan om att ta fram en europeisk strategi som liknar den svenska. EU:s system behöver förändras för att underlätta att få bort kemikalier som är hälso- och miljöfarliga. Det ska inte krävas fullständiga bevis för att få bort farliga kemikalier. Det ska räcka med att vi vet att en kemikalie kan lagras i kroppen eller miljön.
Som Ester Lindstedt-Staaf påpekar är problemet inte bara nationellt eller europeiskt utan i högsta grad internationellt. Jag har därför diskuterat bromerade flamskyddsmedel med representanter från bl.a. USA, Kina, Thailand och Korea. I november ordnar Sverige och Thailand gemensamt ett seminarium om farliga kemikalier i varor och där kommer representanter för flera sydostasiatiska länder att träffas. De stora producenterna av elektronik finns i dessa länder och det är därför viktigt att tidigt föra en dialog med dessa länder.