Kommenterad dagordning rådet

2023-02-13

Statsrådsberedningen

Kansliet för samordning av EU-frågor

Allmänna rådets möte den 21 februari 2023

Kommenterad dagordning

1.Godkännande av dagordningen

2.(Ev.) A-punkter

Icke lagstiftande verksamhet

3.Förberedelser inför Europeiska rådet 23–24 mars - utkast till kommenterad dagordning

Diskussionspunkt

Förslagets innehåll

Vid mötet kommer ett utkast till kommenterad dagordning inför Europeiska rådets möte den 23–24 mars att behandlas. Dagordningen har ännu inte delgivits medlemsstaterna. Frågor som väntas tas upp rör Rysslands invasion av Ukraina samt ekonomiska frågor, inklusive EU:s långsiktiga konkurrenskraft och uppmärksammande av att EU:s inre marknad firar 30 år.

Förslag till svensk ståndpunkt

Regeringen anser att det är fortsatt viktigt att EU står enat till stöd för Ukraina politiskt, ekonomiskt, humanitärt och militärt. Det är fortsatt viktigt med press på Ryssland genom effektiva sanktioner och ansvarsutkrävande. I

2

enlighet med det svenska ordförandeskapets prioriteringar anser regeringen att det är viktigt med en samlad strategi för europeisk konkurrenskraft. Det är viktigt att ett mer långsiktigt konkurrenskraftsperspektiv ska genomsyra EU:s lagstiftningsarbete.

Regeringen står bakom ordförandeskapets hantering vid rådsmötet som syftar till att förbereda Europeiska rådet 23-24 mars.

Datum för tidigare behandling i riksdagen

-

4. Övriga frågor

2 (2)